[Ossm-members] Kako da postavam monitor mode na wifi karticka

Дамјан Георгиевски penguinista at mail.net.mk
Thu May 24 10:31:24 UTC 2007


On Thursday 24 May 2007 12:22:28 Ajet Ibraimoski wrote:
> Ako ne se snajdam, ke go donesam laptopot vo vtornik na predavanjata vo
> ETF, pa ke vidime ako moze nesto da napravime, ako moze taka se razbira.

нормално дека може.. затоа и постои СподелиЗнаење ;)


> > Treba da baram na ofixcijalnata strana na Broadcom, ili ?

тешко тоа ... broadcom шупците одбија било каква соработка со linux хакерите 
кои сакаа да направат драјвер...

Anyway, ваљда драјверот е bcm43xx, кој е дел од кернелот веќе 2-3 верзии ... 
само што ќе ти треба и firmware-от ... можно е ubuntu да го има негде ... 
значи keyword-от ти е bcm43xx.

-- 
дамјан ( http://softver.org.mk/damjan/ )
http://wiki.lugola.net/wiki/Вечна_TO-DO_листаMore information about the Ossm-members mailing list