[Ossm-members] IDE 2 SATA HDD миграција

Дамјан Георгиевски penguinista at mail.net.mk
Thu Jul 31 15:27:16 UTC 2008


> Испадна дека нема sata driver, а крнтијава од HP има само SATA приклучоци
> :'( Дигнав Sles 10 исталација од надворешен усб двд ром и ми врати дека
> нема дискови.

> Ако пробам да го подигнам Suse-то заглавува кога ја бара партицијата и
> после тоа ме фрла во некоја ептен осакатена конзола, нема fdisk, dmsg,
> lsmod.... Друга работа е што кернелот е стар 2.4 па ќе треба брдо ажурирања
> и перкомпајлирања
>
> Ако некој има некоја идеја нека каже

Боља дистрибуција? :)

или пробај во BIOS подеси SATA-та да работи во compatibility mode, можда .. 
ама *можда* ќе проработи со старите драјвери.


-- 
дамјан ( http://softver.org.mk/damjan/ )
http://wiki.lugola.net/wiki/Вечна_TO-DO_листаMore information about the Ossm-members mailing list