[2s.mk-friends] беше: Drupal auto-promote

DZvonko Nikolov dzvonko at gmail.com
Sun Feb 28 22:52:00 UTC 2010


> има и eeepc и classmate? јас само за eeepc сум слушнал.
> и за што ти требаат драјвери? јес да старо е тоа edubuntu-то и у принцип
> најбоље е да се реинсталира ubuntu 9.10 netbook remix или обичен.
>
>
> ps.
> пишувај нови мејлови за неповрзани теми
>

ок, еве нова.

не смееме да инсталираме ништо, демек, казни и контроли ќе имало па мора да ја
користиме таа античката 7.04 верзија на македонски. Инаку тие classmate се за
децата од прво до трето одд. Знам, знам, знам што мислите, истото го
мислам и јас
ама ..... Изгледаат убаво, мали, бели, со плави кожни (или нешто
слично, екокожа,
можеби, не се разбирам) налепници кои служат и за заштита и како рачки
за носење,
компактна тастатура со ситни тастери, мал 9-10 инчен монитор и тн. Го
вклучуваш и
тука престанува секоја симпатија. Нема root access, само некој
напреден user кој не
дава да инсталираш ништо (не дај боже да сакаш да смениш позадина, неможе).
Ќе гледаш таму некоја птичурина стилизирана у нијанси на депресивно
кафена боја).
Да дефинираш панел или десктоп? Пффф, SF е тоа. десет пати ќе ти побара лозинка
(која, BTW е празна) и толку. Интернет, што е тоа? "У наше време го
немаше." "Баба ми
многу убаво живеела и без него. Дочека 86 години и што и фали."
Инсталација на некоја
апликација? Не ни помислувај. Разбираш? Цел лаптоп е затворен,
корисникот е затворен
во многу мало место со клаустрофобија. Затоа ми треба некако да имам
малку поголема
контрола.

Pozdrav
-- 
-------------------------------------------------------------
DZvonko Nikolov

dzvonko at gmail.com
dzvonko at yahoo.com
__________________________________________________
Programming today is a race between software engineers
striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
the Universe trying to produce bigger and better idiots.
So far, the Universe is winning.

Rick Cook, The Wizardry Compiled
__________________________________________________


More information about the Ossm-members mailing list