[Ossm-members] Re: Re: pravilno imenuvanje

Georgi Stanojevski georgis at unet.com.mk
Sun Nov 23 18:25:14 UTC 2003


На 22 ное 2003 (сабота), Новица Наков напиша:

> > Што мислат другите за именување на програмите?
> 
> Мислам дека имињата на програмите треба да си останат така како што се на 
> латиница -- а ако баш и мора да се напишат на кирилица, тогаш да бидат 
> читај како што пишува... пр. Микрософт а не, Мајкрософт.

Правилото е пишувај како збориш. :)

Инаку, сега прочитав и има 15 правила во правописот како да се 
македонизираат имиња стриктно од Англиски јазик.

Правилата во суштина, се баш така, како што се изговара на англиски името ти
го пишуваш на кирилица. И од сега барем јас така и ќе правам со имиња на
програми, очекувам и останатите да го прават тоа пошто е правописно така
единствено точно.
-- 
Glisha
The perfect OS, MS-DOS! 
No patches, no root exploits for 21 years.More information about the Ossm-members mailing list