[Ossm-members] Re: Сигурност

Georgi Stanojevski georgis at unet.com.mk
Thu Nov 18 22:49:25 UTC 2004


На 18 ное 2004 (четврток), Arangel Angov напиша:

> Муабетот за игрите не ти држи поради тоа што веќе подолго време со помош 
> на wineX (новата верзија се вика cedega) се играат скоро сите игрици што 
> можеш да ги играш под виндоус. Се што ти е потребно под гну/линукс за 
> играње игрици се соодветни драјвери за графичка и нели directX (во овој 

Не ти држи ни тебе ни на Филип муабетот. Која е поентата да ги играш 
затворените игри на отворен/слободен оперативен систем?

Муабетот е ако немаш против да плаќаш за нешто што те ограничува во твоите
слободи(и имаш пари се разбира) да ги купуваш игрите легално, нема да имаш
проблем и да платиш 300-тина долари за да користиш легално затворен(*) 
оперативен систем.

И кога би ги праеле игрите(а има такви и сега) без емулатори да работат под 
Линукс јас не би бил заинтересиран да ги купувам уште помалку да пропагирам
нивно користење.

Запаметете: Затворен(лош) софтвер е затворен(лош) софтвер, не е само 
Windows затворен софтвер!


(*) затворен софтвер - спротивно од слободен софтвер. Мислам тоа го
користиме како превод на proprietary software.

-- 
Glisha
The perfect OS, MS-DOS! 
No patches, no root exploits for 21 years.More information about the Ossm-members mailing list