[Ossm-members] Ubuntu дискови

Арангел Ангов ufo at linux.net.mk
Tue Mar 6 13:51:06 UTC 2007


На вто, 2007-03-06 во 14:32 +0100, Aleksandar Balalovski напиша:
> Ако треба да се режи ќе се режи нешто друго сигурно не Убунту (други лајв 
> дистрибуции имаат и кодеци со нив - многу важно). Али идејата е повеќе и 
> естетска, Убунту изгледа супер и плус оригиналните дискови оставаат подобар 
> впечаток :)

Ај решете се дали сакате естетски да изгледа убаво или да врши
работа. :)

Ако треба да биде практично (а ова е најважно од се) изрежете го тоа
live CD шо доаѓа со сите кодеци и готово. Естетски убаво со стар
софтвер, без кодеци - тапа некако а?

Ако е поентата да им се даде слободен софтвер поради тоа што слободниот
софтвер е важен тогаш дајте им Ubuntu (ново), понатаму они нека решат
дали сакаат да го загадат со неслободен софтвер.

Ако е поентата да им се даде нешто што ќе им го замени Windows-от и
доаѓа со Nvidia драјвери и неслободни кодеци тогаш дајте им било што,
нема поента да им давате старо Ubuntu без ништо.

Вака барем јас размислувам.

-- 
Арангел
More information about the Ossm-members mailing list