[2s.mk-friends] беше: Drupal auto-promote

DZvonko Nikolov dzvonko at gmail.com
Mon Mar 1 10:11:06 UTC 2010


значи, не се замарај, инсталирај си друг убунту и чао?
не губи време да го решиш 7.04?
да не се онадујш, ќе си чинаш таквото со онаквото, а?!


2010/3/1 Riste Panovski <ristepan at gmail.com>

>
> Jас проблемот со на женами лаптопот (еее pc900ha) го решив со дуалбут
> Ubuntu 7.04 и 9.10.
> Иако на почетокот бев малце скептичен се помина без никаков проблем.
> Го старташ со усб ubuntu и со GParted ја собираш оригиналната партиција на
> десет гига отприлика и
> инсталираш на слободниот простор 9.10 и воа шо е си онадуш [?]
>
> п.с
>
> Упс грешка не е 9.10 ами 10.04 а како тоа ми усоеало поима неам [?] вероватно
> сум собрал погрешка алафа или бета верзија.
> Важно се ми работе без проблем [?]
>
> Riste Panovski
> Kavadarci
> Macedonia
>
> ristepan at gmail.com
> +38943400500 203
> +38970218920
>
>
> 2010/2/28 DZvonko Nikolov <dzvonko at gmail.com>
>
>> заборавив, интернет од wireless рутер многу слабо фаќаат, така
>> да кој има од тие classmate, да не се изненади ако неможе да
>> се конектира со некој wireless рутер (мојот рутер linksys wrt54gl
>> е во другата соба, така да приемот ми е околу 50%).
>> Не е до рутерот, до лаптопот е. До него имам ставено HP лаптоп
>> (обичен) и прием имам 95%.
>>
>>
>> 2010/2/28 DZvonko Nikolov <dzvonko at gmail.com>:
>> >> има и eeepc и classmate? јас само за eeepc сум слушнал.
>> >> и за што ти требаат драјвери? јес да старо е тоа edubuntu-то и у
>> принцип
>> >> најбоље е да се реинсталира ubuntu 9.10 netbook remix или обичен.
>> >>
>> >>
>> >> ps.
>> >> пишувај нови мејлови за неповрзани теми
>> >>
>> >
>> > ок, еве нова.
>> >
>> > не смееме да инсталираме ништо, демек, казни и контроли ќе имало па мора
>> да ја
>> > користиме таа античката 7.04 верзија на македонски. Инаку тие classmate
>> се за
>> > децата од прво до трето одд. Знам, знам, знам што мислите, истото го
>> > мислам и јас
>> > ама ..... Изгледаат убаво, мали, бели, со плави кожни (или нешто
>> > слично, екокожа,
>> > можеби, не се разбирам) налепници кои служат и за заштита и како рачки
>> > за носење,
>> > компактна тастатура со ситни тастери, мал 9-10 инчен монитор и тн. Го
>> > вклучуваш и
>> > тука престанува секоја симпатија. Нема root access, само некој
>> > напреден user кој не
>> > дава да инсталираш ништо (не дај боже да сакаш да смениш позадина,
>> неможе).
>> > Ќе гледаш таму некоја птичурина стилизирана у нијанси на депресивно
>> > кафена боја).
>> > Да дефинираш панел или десктоп? Пффф, SF е тоа. десет пати ќе ти побара
>> лозинка
>> > (која, BTW е празна) и толку. Интернет, што е тоа? "У наше време го
>> > немаше." "Баба ми
>> > многу убаво живеела и без него. Дочека 86 години и што и фали."
>> > Инсталација на некоја
>> > апликација? Не ни помислувај. Разбираш? Цел лаптоп е затворен,
>> > корисникот е затворен
>> > во многу мало место со клаустрофобија. Затоа ми треба некако да имам
>> > малку поголема
>> > контрола.
>> >
>> > Pozdrav
>> > --
>> > -------------------------------------------------------------
>> > DZvonko Nikolov
>> >
>> > dzvonko at gmail.com
>> > dzvonko at yahoo.com
>> > __________________________________________________
>> > Programming today is a race between software engineers
>> > striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
>> > the Universe trying to produce bigger and better idiots.
>> > So far, the Universe is winning.
>> >
>> > Rick Cook, The Wizardry Compiled
>> > __________________________________________________
>> >
>>
>>
>>
>> --
>> -------------------------------------------------------------
>> DZvonko Nikolov
>>
>> dzvonko at gmail.com
>> dzvonko at yahoo.com
>> __________________________________________________
>> Programming today is a race between software engineers
>> striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
>> the Universe trying to produce bigger and better idiots.
>> So far, the Universe is winning.
>>
>> Rick Cook, The Wizardry Compiled
>> __________________________________________________
>> _______________________________________________
>> Ossm-members mailing list
>> Ossm-members at lists.softver.org.mk
>> http://lists.softver.org.mk/mailman/listinfo/ossm-members
>>
>
>
> _______________________________________________
> Ossm-members mailing list
> Ossm-members at lists.softver.org.mk
> http://lists.softver.org.mk/mailman/listinfo/ossm-members
>
>


-- 
-------------------------------------------------------------
DZvonko Nikolov

dzvonko at gmail.com
dzvonko at yahoo.com
__________________________________________________
Programming today is a race between software engineers
striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
the Universe trying to produce bigger and better idiots.
So far, the Universe is winning.

Rick Cook, The Wizardry Compiled
__________________________________________________
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://lists.softver.org.mk/pipermail/ossm-members/attachments/20100301/71c4ae83/attachment.html>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: 330.gif
Type: image/gif
Size: 96 bytes
Desc: not available
URL: <http://lists.softver.org.mk/pipermail/ossm-members/attachments/20100301/71c4ae83/attachment.gif>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: 33D.gif
Type: image/gif
Size: 104 bytes
Desc: not available
URL: <http://lists.softver.org.mk/pipermail/ossm-members/attachments/20100301/71c4ae83/attachment-0001.gif>


More information about the Ossm-members mailing list