[2s.mk-friends] беше: Drupal auto-promote

Riste Panovski ristepan at gmail.com
Mon Mar 1 11:35:45 UTC 2010


Аха, е сега ќе прежалиш десетина гига од хд-то, демек не смеело да се
преинсталират, кога ќе го носиш на работа го старташтас официјалниот со
штркелот или шое тоа птицата.

Riste Panovski
Kavadarci
Macedonia

ristepan at gmail.com
+38943400500 203
+38970218920


2010/3/1 DZvonko Nikolov <dzvonko at gmail.com>

> значи, не се замарај, инсталирај си друг убунту и чао?
> не губи време да го решиш 7.04?
> да не се онадујш, ќе си чинаш таквото со онаквото, а?!
>
>
> 2010/3/1 Riste Panovski <ristepan at gmail.com>
>
>
>> Jас проблемот со на женами лаптопот (еее pc900ha) го решив со дуалбут
>> Ubuntu 7.04 и 9.10.
>> Иако на почетокот бев малце скептичен се помина без никаков проблем.
>> Го старташ со усб ubuntu и со GParted ја собираш оригиналната партиција на
>> десет гига отприлика и
>> инсталираш на слободниот простор 9.10 и воа шо е си онадуш [?]
>>
>> п.с
>>
>> Упс грешка не е 9.10 ами 10.04 а како тоа ми усоеало поима неам [?] вероватно
>> сум собрал погрешка алафа или бета верзија.
>> Важно се ми работе без проблем [?]
>>
>> Riste Panovski
>> Kavadarci
>> Macedonia
>>
>> ristepan at gmail.com
>> +38943400500 203
>> +38970218920
>>
>>
>> 2010/2/28 DZvonko Nikolov <dzvonko at gmail.com>
>>
>>>  заборавив, интернет од wireless рутер многу слабо фаќаат, така
>>> да кој има од тие classmate, да не се изненади ако неможе да
>>> се конектира со некој wireless рутер (мојот рутер linksys wrt54gl
>>> е во другата соба, така да приемот ми е околу 50%).
>>> Не е до рутерот, до лаптопот е. До него имам ставено HP лаптоп
>>> (обичен) и прием имам 95%.
>>>
>>>
>>> 2010/2/28 DZvonko Nikolov <dzvonko at gmail.com>:
>>> >> има и eeepc и classmate? јас само за eeepc сум слушнал.
>>> >> и за што ти требаат драјвери? јес да старо е тоа edubuntu-то и у
>>> принцип
>>> >> најбоље е да се реинсталира ubuntu 9.10 netbook remix или обичен.
>>> >>
>>> >>
>>> >> ps.
>>> >> пишувај нови мејлови за неповрзани теми
>>> >>
>>> >
>>> > ок, еве нова.
>>> >
>>> > не смееме да инсталираме ништо, демек, казни и контроли ќе имало па
>>> мора да ја
>>> > користиме таа античката 7.04 верзија на македонски. Инаку тие classmate
>>> се за
>>> > децата од прво до трето одд. Знам, знам, знам што мислите, истото го
>>> > мислам и јас
>>> > ама ..... Изгледаат убаво, мали, бели, со плави кожни (или нешто
>>> > слично, екокожа,
>>> > можеби, не се разбирам) налепници кои служат и за заштита и како рачки
>>> > за носење,
>>> > компактна тастатура со ситни тастери, мал 9-10 инчен монитор и тн. Го
>>> > вклучуваш и
>>> > тука престанува секоја симпатија. Нема root access, само некој
>>> > напреден user кој не
>>> > дава да инсталираш ништо (не дај боже да сакаш да смениш позадина,
>>> неможе).
>>> > Ќе гледаш таму некоја птичурина стилизирана у нијанси на депресивно
>>> > кафена боја).
>>> > Да дефинираш панел или десктоп? Пффф, SF е тоа. десет пати ќе ти побара
>>> лозинка
>>> > (која, BTW е празна) и толку. Интернет, што е тоа? "У наше време го
>>> > немаше." "Баба ми
>>> > многу убаво живеела и без него. Дочека 86 години и што и фали."
>>> > Инсталација на некоја
>>> > апликација? Не ни помислувај. Разбираш? Цел лаптоп е затворен,
>>> > корисникот е затворен
>>> > во многу мало место со клаустрофобија. Затоа ми треба некако да имам
>>> > малку поголема
>>> > контрола.
>>> >
>>> > Pozdrav
>>> > --
>>> > -------------------------------------------------------------
>>> > DZvonko Nikolov
>>> >
>>> > dzvonko at gmail.com
>>> > dzvonko at yahoo.com
>>> > __________________________________________________
>>> > Programming today is a race between software engineers
>>> > striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
>>> > the Universe trying to produce bigger and better idiots.
>>> > So far, the Universe is winning.
>>> >
>>> > Rick Cook, The Wizardry Compiled
>>> > __________________________________________________
>>> >
>>>
>>>
>>>
>>> --
>>> -------------------------------------------------------------
>>> DZvonko Nikolov
>>>
>>> dzvonko at gmail.com
>>> dzvonko at yahoo.com
>>> __________________________________________________
>>> Programming today is a race between software engineers
>>> striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
>>> the Universe trying to produce bigger and better idiots.
>>> So far, the Universe is winning.
>>>
>>> Rick Cook, The Wizardry Compiled
>>> __________________________________________________
>>> _______________________________________________
>>> Ossm-members mailing list
>>> Ossm-members at lists.softver.org.mk
>>> http://lists.softver.org.mk/mailman/listinfo/ossm-members
>>>
>>
>>
>> _______________________________________________
>> Ossm-members mailing list
>> Ossm-members at lists.softver.org.mk
>> http://lists.softver.org.mk/mailman/listinfo/ossm-members
>>
>>
>
>
> --
> -------------------------------------------------------------
> DZvonko Nikolov
>
> dzvonko at gmail.com
> dzvonko at yahoo.com
> __________________________________________________
> Programming today is a race between software engineers
> striving to build bigger and better idiot-proof programs, and
> the Universe trying to produce bigger and better idiots.
> So far, the Universe is winning.
>
> Rick Cook, The Wizardry Compiled
> __________________________________________________
>
> _______________________________________________
> Ossm-members mailing list
> Ossm-members at lists.softver.org.mk
> http://lists.softver.org.mk/mailman/listinfo/ossm-members
>
>
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://lists.softver.org.mk/pipermail/ossm-members/attachments/20100301/89028346/attachment.html>


More information about the Ossm-members mailing list